Działania dot. finansowania przez gminę zabiegów sterylizacji zwierząt właścicielskich

W ramach starań KDO ds. ochrony zwierząt w Łodzi, której przewodniczy Prezes Fundacji, o wprowadzenie gminnego dofinansowania do kastracji i sterylizacji zwierząt posiadających właścicieli, poczynione zostały następujące kroki:

1 ) Komisja, której członkiem jest Fundacja, wystosowała pisemną prośbę do Pana Posła Pawła Suskiego, jako Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt oraz do Pana Posła Artura Dunina, o zgłoszenie poprawki do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.
Poprawka dotyczy dopisania do art. 11a ust.2 punktu 10 w brzmieniu ” fakultatywną sterylizację i kastrację zwierząt posiadających właścicieli”. Art. 11a dotyczy obowiązków gminy oraz zapisów programu ochrony zwierząt i zapobiegania bezdomności.
Samorządy gminne pomimo chęci wprowadzenia finansowania lub dofinansowania kastracji i sterylizacji zwierząt posiadających właścicieli, spotykają się z negatywnymi opiniami prawnymi oraz wyrokami sądów administracyjnych, które przytaczając zapisy art.11a zamykają drogę realizacji tej metody zapobiegania bezdomności. Wprowadzenie, proponowanego przez nas zapisu, rozwiąże ten problem. Gminy miałyby możliwość działania bez obawy o konsekwencje prawne.

Wniosek do Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt

2) Jednym z rezultatów konferencji „Stan ochrony zwierząt w Polsce” z dnia 28 maja 2015 roku, przedstawionym przez prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, jest sterylizacja, która zapobiega wzrostowi liczebności bezdomnych zwierząt, dlatego też wystosowaliśmy pismo do NIK.

Wniosek do Najwyższej Izby Kontroli

3) Na prośbę Komisji, Doradztwo Prawne LEGATUM przygotowało opinię prawną ws finansowania przez gminę Łódź zabiegów sterylizacji psów właścicielskich. Za co bardzo dziękujemy Panu Jakubowi Spychalskiemu.

 

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s