I Ogólnopolski Festiwal „Ludzie Zwierzętom (Nie)Milcz-Reaguj”, odbył się w Łodzi, Krakowie, Warszawie, Lublinie i Oplu dnia 02 października 2011 roku. Festiwal odbył się po raz pierwszy pod wspólnym logo. Tegoroczny Festiwal był kontynuacją „Marszu (Nie)Milczenia – stop przemocy wobec zwierząt”, który odbył się w lutym i kwietniu br. W 14 miastach Polski około 10 tysięcy osób solidarnie i jednogłośnie powiedziało, że nie zgadza się na akty przemocy wobec zwierząt. Wywołana została fala, która teraz zalewa całą Polskę. Ludzie organizują kolejne akcje mające na celu pomoc zwierzętom. Media i politycy mówią o problemie znęcania się nad zwierzętami. Społeczeństwo wyszło na ulice w obronie zwierząt, nie można tego zbagatelizować, trzeba działać dalej, mówić głośniej. Właśnie z tego powodu narodził się pomysł Festiwalu, który ma być cykliczną, ogólnopolską akcją, która pozytywną energią koncertów, festynów i zabawy ma uświadamiać, edukować ludzi oraz poprzez publiczne zbieranie funduszy wspierać instytucje pro-zwierzęce. Festiwal ma być również podziękowaniem dla organizacji pro-zwierzęcych za codzienną działalność i trudy związane z ratowaniem życia zwierząt. Przesłanie Festiwalu są takie samo jak Marszu, czyli wyrażenie społecznego sprzeciwu wobec nieuzasadnionego krzywdzenia czy zabijania zwierząt. Organizatorem jest Fundacja Pomocy Zwierzętom „(Nie)Milcz-Reaguj”, której założycielem jest Pani Wioleta Pawlik – Nowacka, która za organizację Marszu (Nie)Milczenia została nominowana do nagrody „Serce dla Zwierząt” przyznawanej przez magazyn „Mój Pies”.

ŁÓDŹ

W Łodzi Festiwal odbył się na Rynku Starego Miasta w sąsiedztwie Parku Staromiejskiego. Uczestnicy od samego początku mogli podziwiać występy zespołów muzycznych, takich jak Patyk&RmkOne, 76 Mróz, Nośność Stropu, Enterfaith, H’ernest, eMCeeM, Lemon Dog, Gore oraz Imish (gość z Warszawy). Występy na scenie trwały przez osiem godzin trwania Festiwalu. Jednocześnie uczestnicy Festiwalu mogli skorzystać z darmowych porad weterynaryjnych (lek. wet. Jan Kunikowski), behawioralnych (Akademia Psa i Kota), pielęgnacyjnych (Hotel Na kocią łapę, Centrum Zwierzak), zachipować psa oraz skorzystać z masażu leczniczego dla zwierząt (Magdalena Rutkowska). Na Festiwalu obecne były również organizacje pro-zwierzęce (Ama Canem, Straż dla Zwierząt w Polsce Okręg Łódzki, Kocia Mama), Straż Miejska i Ogród Zoologiczny. Swoje stoisko wystawiła grupa wegan z Łodzi serwując uczestnikom Festiwalu przysmaki kuchni wegańskiej. Podczas pokazu uczestnicy mogli zapoznać się również z działalnością psa o imieniu Major, który pracuje w Straży Miejskiej w Łodzi. Dzieci miały możliwość zaprezentowania swojej wiedzy w konkursach specjalnie dla nich przygotowanych i wygrać wspaniałe nagrody. Obecny na Festiwalu Łódzki Ogród Zoologiczny przybył w towarzystwie skunksa, jeża oraz ozdobnych kurek. Zwierzaki wzbudziły wielkie zainteresowanie uczestników, podobnie jak Straż Miejska na pięknych karych koniach. Dla wszystkich obecnych zostały przygotowanie naklejki festiwalowe oraz torebki wspierające akcje „To nie jest kupa roboty”. Festiwal zakończył się około godziny 21.

LUBLIN

Do Domu Kultury Kolejarza w Lublinie przyszło wiele osób, którym los zwierząt nie jest obojętny. Koordynatorem Festiwalu w tym mieście była Lubelska Grupa Vivy. Goście mogli obejrzeć wystawę zdjęć psów z przytuliska w Rachowie Starym, które nieustannie oczekują na przybycie dobrego i odpowiedzialnego człowieka, który poprzez adopcję zmieni ich smutny los. Festiwal rozpoczął się poprzez zaprezentowanie lokalnych organizacji działających na rzecz zwierząt. Później każdy mógł podejść do stoisk informacyjnych, gdzie wolontariusze chętnie udzielali wszelkich informacji oraz rozdawali ulotki. Za dowolną kwotę wsparcia wrzuconą do puszki kwestarskiej, można było otrzymać kolorowankę dla dzieci, która w odpowiedni dla nich sposób opowiada o życiu zwierząt cyrkowych. Dla gości wspierających mieliśmy także inne nagrody: filmy dvd o wychowaniu szczeniąt; łopatki do sprzątania po psie na spacerze; książki i czasopisma od wyd. „Wegetariański Świat”; zakładki do książek od Fundacji Viva; próbki karm dla psów i kotów od lecznicy „Azorek”; cukierki i lizaki od firmy „Słodkie Upominki”. O pyszny darmowy wegetariański catering zadbał Bar „Wegetarianin” oraz wolontariusze Lubelskiej Grupy Vivy. Można było spróbować m. in. wegetariańskiej i wegańskiej grochówki,podawanej z polowego kotła. By wydarzenie nie ściągnęło tylko wyłącznie miłośników zwierząt, zaprosiliśmy celebrytów – był Krzysztof Cugowski, Joanna Mucha oraz Edward Hulewicz, którego koncert rozruszał wszystkich gości! Były występy taneczne, wokalne, sportowe, a specjalnie dla najmłodszych: zabawy dla dzieci prowadzone przez animatorów, malowanie twarzy, duża dmuchana zjeżdżalnia i trampolina, wata cukrowa i popcorn.

KRAKÓW

W Krakowie Festiwal rozpoczął się o 13:00 marszem z pod Barbakanu, ul. Floriańską. Rynkiem Głównym, aż do Placu Szczepańskiego. W pochodzie brały udział zarówno wcześniej zgłoszone organizację oraz strony internetowe jak i osoby prywatne. Na Placu Szczepańskim w Narodowym Teatrze Starym została zorganizowana wystawa pt: „Adoptuj- nie kupuj”. Na przybyłych gości czekały tutaj różnego rodzaju materiały na temat adopcji, pomocy zwierzętom, upominki, ale także żywe przykłady naszej krakowskiej działalności w postaci zwierząt min. chomików, świnek morskich, a nawet żółwi. Oprócz wspomnianej wystawy organizatorzy zapewnili jeszcze szereg dodatkowych atrakcji jak np. malowanie buziek, pokaz gry na bębnach zespołu Siódmy Czakram Ziemi, który towarzyszył nam również w pochodzie. Niewątpliwym widowiskiem dla uczestników był pokaz Akademii Dobrych Manier „Biały Pies”. Zakończenie imprezy odbyło się zgodnie z programem w Cafe Magia pod hasłem „Wiersze pod psem i kotem”. Przy kawie w miłym towarzystwie można było się delektować kunsztem recytatorskim Katarzyny Ryrych, Franciszka Klimek oraz Krzysztofa Korczyńskiego. Koordynatorem krakowskiego Festiwalu była Fundacja AFN.

OPOLE

Uczestnicy spotkali się na pl. Wolności o godzinie 13, gdzie zostały przestawione cele i założenia Festiwalu oraz zaprezentowana została działalność lokalnych organizacji, Po przywitaniu uczestników przemaszerowano z pl. Wolności do  Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu przy ul. Torowej, gdzie przyjęła uczestników Pani kierownik i również powiedziała parę słów o realiach życia zwierząt oraz zaprosiła na dni otwarte do Schroniska. Koordynatorem akcji w Opolu była Fundacja Fioletowy Pies oraz TOZ Oddział w Opolu.

WARSZAWA

W Warszawie marsz wyruszył o godzinie 10 z Parku Krasickich do Parku Saskiego, gdzie na uczestników czekały pokazy psich manier, fresbee oraz agility.  Uczestnicy Festiwalu mogli również poznać pieski, które wcześniej walczyły o lepszy los. Koordynatorem akcji w Warszawie była Fundacja Animal Recscue.

Ogólnie zbiórkę przeprowadzono w trzech miastach Lublinie, Krakowie i Opolu, gdzie zebrano łącznie ok 1200 zł.

W Krakowie i w Łodzi zapleczem medycznym zajęło się PCK.


Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s